Proces gojenia - jak dbać o świeży tatuaż?
Świeży tatuaż zabezpieczany jest folią, podkładem medycznym absorbujacym lub specjalnym opatrunkiem, który jest paro-przepuszczalny (występuje pod różnymi nazwami/firmami - dermalize/secondskin/hydrofilm).
Secondskina należy trzymać na skórze około 3 dni. W razie odklejenia części hydrofilmu należy zdjąć cały i nakleić nowy. Niedługo po zaklejeniu pod opatrunkiem może zacząć zbierać się socze, krwe oraz tusz przez co tatuaż może wyglądać na rozmyty. Bez obaw to tylko takie wrażenie. W razie obecności bąbelków powietrza nie należy ich przebijać ani nie upuszczać płynu spod dermalize'a.
Przed rozpoczęciem zdejmowania opatrunku należy dokładnie umyć i zdezynfekować ręce. Opatrunek ściąga się powoli, by nie uszkodzić naskórka. Najlepiej odciągać folię secondskin wzdłuż skóry.
Po zdjęciu opatrunku należy delikatnie umyć tatuaż mydłem do tatuażu lub płynem do higieny intymnej a następnie spłukać dokładnie wodą i osuszyć ręczniczkiem papierowym (jednorazowym!).
[Dodatkowo powinno się zmienić pościel, pidżamę a także ręczniki łazienkowe na świeże. Ubrania zakładane na miejsce wytatuowane powinny być luźne, lekkie i przewiewne np. bawełniane, lniane. ]
Na umytą i osuszoną skórę zaaplikować bardzo cienką warstwę preparatu do gojenia tatuażu, delikatnie wmasować, poczekać do pełnego wchłonięcia. (np. Cosmepick, Neba, Unistar Magnus, Aloe Bioactive Cream)
Przez pierwszy tydzień należy smarować świeży tatuaż 3 razy dziennie nie zapominając o uprzednim umyciu i osuszeniu danego miejsca
(tatuaże na uszach należy smarować raz dziennie).
Niekiedy ze względu na suchość skóry może pojawić się potrzeba częstszego smarowania. Należy nakładać bardzo małą ilość preparatu by mógł szybko się wchłonąć a tatuaż miał dostęp do powietrza i się nie odparzył.
Po kilku dniach zaczyna schodzić naskórek. Tatuaż swędzi, ale nie wolno go drapać ani odrywać kawałków naskórka.
W kolejnych tygodniach należy myć i smarować tatuaż 1-2 razy dziennie. Smarowanie skóry balsamami nawilżającymi można wprowadzić dopiero po pełnym wygojeniu.
Dopóki tatuaż nie jest w pełni wygojony może delikatnie błyszczeć, swędzieć.
Na co zwrócić uwagę?
Nie należy moczyć tatuażu. Kąpiel pod prysznicem powinna być szybka a przy kąpieli w wannie należy utrzymać świeży tatuaż ponad wodą (np. ręka/noga na oparciu wanny). Przez 3-4 tygodnie należy unikać kąpania w basenie, akwenach wodnych itp.
Nie należy nadmiernie się wysilać - np. na siłowni. Powoduje to zwiększene pocenie, ryzyko mechanicznych uszkodzeń np. Obtarć przez co zwiększa się prawdopodobieństwo zakażenia.
W czasie gojenia nie wystawiać tatuażu na słońce oraz inne źródła promieniowania. Po zagojeniu przy opalaniu należy smarować tatuaż kremem SPF 50+ chroniący przed promieniowaniem UVA+UVB.
Do pełnego zagojenia nie należy korzystać z sauny, groty solnej, solarium itp.
Nie należy pić alkoholu i korzystać z innych używek przez min. 3 dni od zrobienia tatuażu (trudniejsze gojenie oraz brak odpowiedniej pielęgnacji w czasie upojenia).
Nie wolno gojącego się miejsca drapać, dotykać brudnymi rękoma, nadmiernie szorować w czasie kąpieli, narażać na mechaniczne, fizyczne, chemiczne uszkodzenia.
Tatuaż w czasie gojenia zmienia swój wygląd. Ewentualność zgłoszenia poprawek możemy zweryfikować dopiero gdy tatuaż w pełni się wygoi.
60 dni to czas na zgłoszenie potrzeby poprawy tatuażu. Poprawki tatuaży gojonych zgodnie z zaleceniami są bezpłatne. W przypadku zaniedbania prawidłowej pielęgnacji naliczana jest opłata zależna od ilości potrzebnych poprawek.
Jeżeli dzieje się cokolwiek podejrzanego np. Pojawia się wysypka/pieczenie niezwłocznie należy skontaktować się z tatuatorem.
Tatuaże najlepiej wyglądają na zadbanej skórze co za tym idzie warto pamiętać o codziennej pielęgnacji i nawilżaniu.
W razie pytań pozostajemy do dyspozycji. Nie ma głupich pytań ale są za to odpowiedzi mogące wprowadzić w błąd na różnych forach czy grupach.
Zachęcamy do kontaktu w sprawie pielęgnacji bezpośrednio ze studiem.
ul. Chmielna 10/23
00-020 Warszawa